Aby se nezapomnělo – pozvánka

Před 65 lety,  2. července 1951, byli v Babicích u Moravských Budějovic zastřeleni tři komunisté – funkcionáři MNV. Tento čin se stal záminkou k rozsáhlým represím tehdejšího režimu vůči jeho odpůrcům. Zejména proti místním rolníkům, kteří se zdráhali podrobit násilnému združstevňování, jakož i vůči katolickým kněžím, kteří se odmítali s novým režimem ztotožnit.

V následných vykonstruovaných procesech bylo odsouzeno celkem 87 osob, z toho 7 skončilo na jihlavském popravišti, a to již 3. srpna 1951. Další dva byli popraveni dodatečně.

Babice 9.6.16

Dodnes je možné slýchat, že obvinění byli v řádném procesu souzeni podle tehdejšího práva. Autor přednášky, JUDr. Arif Salichov, bývalý státní zástupce dokazuje, že tzv. babický proces byl politicky řízen a došlo k hrubému porušování zákona. Z toho důvodu po r. 1989 žaloval soudce, kteří měli na svědomí životy popravených.

Přednáška je založena na faktech ze spisů, včetně operativních svazků StB.

Autor: Milan Točík

Sdílet na

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>