KAM TO SPĚJEŠ BRÁNO PODYJÍ?

Vše nasvědčuje tomu, že starobylé město na Moravské Dyji hodlá vysoutěžit titul MĚSTO KURIOZIT a na hlavu porazit Pelhřimov, kde jsou všechny ty abnormálnosti lidského snažení soustředěny. A nakročeno k drtivému vítězství skutečně má. Příklady? Starodávné, ryze moravské a bývalé okresní město je prezentováno jako „jihočeské město na Moravské Dyji“. Ani Třeboň není „jihočeštější“. Dačice měly nemocnici, původně dokonce okresní. Nyní mají „nemocnici“, kde se podle různých prospektů údajně poskytuje „jihočeské zdraví“. Ta ovšem ve skutečnosti nemocnicí není. „Buďte rádi, že tam máte alespoň něco,“ ozývají se jízlivé hlasy z okolí. A tak se stává, že lidé, kteří se dostanou do životně nezáviděníhodné situace a potřebují pomoc rychlé záchranné služby, jsou vezeni do nemocnice v J. Hradci, ovšem s přestupem do jiné sanitky v Kunžaku, tedy zhruba na poloviční cestě. Pro převážené při vědomí… nezapomenutelný zážitek. Nechte si vyprávět od takto transportovaných. Ovšem se vší úctou k posádce takové sanitky. A když o víkendu rozbolí nenadále zuby? Buďto vydržet a nebo se vydat na „příjemný a jistě i poučný“ výlet do nemálo vzdálených, ale turisticky atraktivních míst jižních Čech.
Že je to na Pelhřimov stále málo? Jsou i jiné trumfy. Další kuriozitou je složení rady města, které je středem kritiky opozičních zastupitelů. Připomíná totiž vedení rodinné firmy. Mravné, nemravné? Hlavně ať je vidět, kdo tomuto městu vládne!
Mezi bomby kuriozit patří však vydlážděný park ve středu náměstí a přemístění pomníku padlým na „vhodné“ místo, aby se za ním nepovalovali bezdomovci. Aby bylo jasno, tam, kam patří zeleň a květiny, dáme dlažbu! Tam, kde má být dlažba, položíme asfalt!
A tak jsme se dostali ke kuriozitě, která naše město proslaví a postaví na první místo, daleko, daleko, před Pelhřimov. Kruhový objezd na náměstí středověkého půdorysu!


A tak se ptám: „Kam to spěješ Bráno Podyjí?

Jiří Albrecht, Moravské zemské hnutí v Dačicích

Poznámka autora: Článeček byl psán s jistou nadsázkou, kdo však zná zdejší poměry, potvrdí, že jeho obsah je tvrdou, nehumornou realitou.

Autor: Jiří Albrecht

Sdílet na

Komentovat