Náš region – rozhovor s lídrem naší kandidátky

Mgr. Bohumil Šuhaj – lídr naší kandidátky odpovídal na otázky redaktora zpravodajského periodika Náš region

SAS_7298

1. Co byste chtěl v krajském zastupitelstvu prosadit pro Dačicko?

Naše vystoupení v krajských volbách není v žádném případě bojem o křesla ve vedení Jihočeského kraje. Je protestem proti začlenění moravského Dačicka právě k tomuto územnímu celku, ke kterému nikdy nepatřilo a nepatří. Důsledky tohoto nesmyslu už jsou tady. Jestliže to ostatní politické subjekty nezajímá, hrají si na mrtvé brouky, my k tomu mlčet nehodláme. Aby vše fungovalo zcela přirozeně, tak jak má, je třeba Dačicko i Slavonicko vrátit tam, odkud bylo vytrženo, tedy k moravské části současného Kraje Vysočina. Krajský nesmysl tady není od Boha, ale od nezodpovědných lidí. A zase jenom lidé mohou tento zmetek odstranit a napáchané škody napravit.

dacicko_na_vysocinu

2. Chcete na úrovni krajského zastupitelstva prosadit vybudování obchvatu Dačic a jak?

Samozřejmě budeme hledat cesty jak v dohledné době vybudovat obchvat města Dačic. Je to jedna z našich priorit, protože o obchvatu Dačic se mluví již několik desítek let a stále nic…

3. Budete prosazovat, aby Jihočeský kraj dopravu na Palackého náměstí v Dačicích řešil kruhovým objezdem nebo klasickou křižovatkou?

Nikdy jsme nechtěli, aby naše náměstí v Dačicích bylo znetvořeno kruhovým objezdem. To jsme i jasně vyjádřili v komunálních volbách. Jsme pro klasickou křižovatku.

4. Co chcete udělat pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu v centru Dačic?

Dačicím by samozřejmě nejvíce ulevilo vybudování obchvatu, který by odvedl velkou část hlavně nákladní dopravy mimo centrum. Rychlejším, ovšem jen částečným či spíše podpůrným řešením je využití zpomalovacích retardérů či dopravních značek omezujících vjezd kamionů. Velkým problémem jsou podle nás přechody pro chodce, které v některých místech v centru stále chybí.

5. Jak byste řešil Slavonice zatěžující tranzit kamionů přes hraniční přechod?

Přímo nebezpečná silnice (naprosto nevhodná pro tranzitní dopravu) od krajské hranice u Velkého Pěčína, přes Dačice do Slavonic a na státní hranici s Rakouskem je tragickým příkladem hospodaření Jihočeského kraje na „své“ moravské periferii. Podívejte se, po čem se jezdí od Velkého Pěčína přes Telč a Třešť do Jihlavy. Jediným účinným lékem je urychlené vyvázání se ze svazku s Jihočeským krajem a znovuzačlenění celého Dačicka k regionu, kde má své hluboké historické kořeny, navíc pak, pro který je územím strategickým!

6. Nejde se nezeptat. Moravské zemské hnutí kandiduje do Jihočeského zastupitelstva, není to trochu mimo vaši oblast?

Poslední otázkou jste mě rozesmál. Odpovím jednoduše. A kde jinde by mělo Moravské zemské hnutí kandidovat, když ne na moravském území, které bylo před šedesáti lety s obrovským smyslem pro absurditu začleněno do Jihočeského kraje? Moravské hnutí působí na moravském Dačicku nepřetržitě už 30 let. Právě letos slavíme výročí. A právě také proto se Dačice staly sídelním městem Moravského zemského hnutí.

7. Jste jako malé hnutí, v případě volebního úspěchu, připraveni s někým uzavřít koalici a tím zvýšit sílu hnutí v zastupitelstvu?

Na otázku týkající se případných povolebních koalic, jsem v podstatě odpověděl na začátku. Nepočítáme s nimi.

Autor: Jiří Albrecht

Sdílet na