Sněm MZH podruhé v Dačicích

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Delegáti V. sněmu Moravského zemského hnutí (MZH), který se uskutečnil v moravských Dačicích, zvolili svým předsedou 40letého Ondřeje Hýska, zástupce ředitele brněnského gymnázia a královopolského zastupitele, jenž tak byl v této funkci potvrzen. „Česká republika i Evropská unie se musí vydat cestou prohlubování principů liberální demokracie, v níž je nejen zaručena rovnoprávná pozice a ochrana nejrůznějších menšin, ale zároveň je celý systém vnitřně stabilizován pomocí decentralizace. Takovéto pojetí evropského regionalismu je šancí jak pro jednotnou Evropu, tak i pro Moravu a obnovení její zemské samosprávy“, řekl po svém znovuzvolení předseda MZH Ondřej Hýsek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Místopředsedou MZH byl nově zvolen Vladan Ševčík, odborník na energetiku a spolumajitel vinařství. „Současný centralismus v ČR je totalitním přežitkem, krajské zřízení je pak jeho odrazem. Pro Čechy, Moravu i Slezsko má být vzorem spolkové uspořádání v Rakousku nebo v Německu“, řekl Vladan Ševčík, místopředseda Moravského zemského hnutí. Dalšími členy Rady MZH byli zvoleni Lada Bastlová (zastupitelka v
Račicích-Pístovicích, sociální pracovnice v nestátní neziskové organizaci), Bohuslav Klíma (archeolog a docent Masarykovy univerzity), Jiří Kolářský (právník Mendelovy univerzity), Jaroslav Kupka (právník v Kanceláři ombudsmana) a Pavel Trčala (brněnský podnikatel a sportovec). Sněm rovněž rozhodl o vzniku místních organizací MZH. Členy Revizní a rozhodčí komise byli zvoleni Jiří Albrecht (dačický výtvarník, pedagog a dlouholetý promoravský aktivista), Bohumil Šuhaj (dačický zastupitel a pedagog) a Jiří Kacetl (znojemský zastupitel a historik).

DSCF6873 (2) OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sněm pověřil Radu MZH přípravou účasti Moravského zemského hnutí v krajských a senátních volbách v roce 2020. V Jihomoravském kraji má Rada MZH pokračovat v jednání se středovými politickými subjekty o případné volební koalici. Rada MZH byla dále pověřena přípravou VI. (programového) sněmu MZH, který se uskuteční 18. 4. 2020 v Brně a jehož součástí bude i druhý ročník happeningu „Vraťte nám sněm“, jehož smyslem je obnova Moravského zemského sněmu jako vrcholného orgánu Moravské zemské samosprávy. Moravské zemské hnutí bylo registrováno 9. 4. 2018, sídlí v Dačicích a navazuje na úspěšné Hnutí za samosprávu Moravy – Společnost pro Moravu a Slezsko. Je členem Evropské svobodné aliance, jedné z politických stran Evropského parlamentu (frakce Greens/EFA), která se zaměřuje na regionalismus a samosprávu.

Závěrečným bodem programu bylo uctění památky významného dačického rodáka, novináře, spisovatele a zároveň moravského buditele, po kterém je pojmenována i dačická knihovna, Matěje Mikšíčka na „novém“ hřbitově.

DSCF6889 DSCF6890 DSCF6891

Autor: Jiří Albrecht

Sdílet na

Komentovat