Velký Pěčín – konečná! Vystupovat!

Na titulní stránce jsme připomenuli neslavné padesáté výročí připojení Dačicka k Jihočeskému kraji. Okres Jindřichův Hradec jsme zde označili „prokletím“ kraje při Moravské Dyji, samotných Dačic zejména. Vím, mnoho lidí jistě v současné době nechápe, proč právě to prokletí. A snad se jim i ta pomalá proměna okresního města ve velkou vesnici, kdysi skutečně přirozeného centra jihozápadní Moravy, zdá zcela normální. Padesát let je padesát let a státní šovinista, dříve v hávu totalitním – tentokrát v rouše demokratickém – za tu dobu vůbec nezahálel. A právě proto si toto výročí zaslouží alespoň několik zamyšlení. Zde je první.
Možná čekáte, že nejdříve začnu krutým osudem bývalé okresní nemocnice v Dačicích. Ano, to je těžký kalibr, také důsledek rozdělení západní Moravy do tří samosprávných krajů! Já však začnu jinou kuriozitou, která je rovněž dílem uvedeného. Často vzpomínám na docenta Bistřického, který dokázal veřejně upozorňovat na celý ten krajský nesmysl, zejména pak na ten jihočeský na Moravě. Když byla zaváděna regionální železniční doprava, vyslovil úvahu, že se nám může lehko stát, že při cestě vlakem do Dačic a Slavonic budeme při nastoleném krajském dopravním trendu přestupovat ve Slaviboři, v lepším případě ve Velkém Pěčíně. Tenkrát to vypadalo příliš komicky, tak legračně až hloupě, že jsme tomu ani moc nevěřili. Doc. PhDr. Bistřický, CSc již není mezi námi, jeho předpověď se však snad i začíná pomalu a jistě naplňovat.
Sobotní vlak ze Slavonic (v pracovní dny a ve svátek nejede) s odjezdem z Dačic v 6:59 jede pouze do Velkého Pěčína, kam dorazí v 7:06. Tam na jednokolejné zastávce počká osm minut a v 7:14 jede zpět do Dačic a Slavonic. Když jsem o tomto spoji informoval své přátele, nevěřili mi. Proč nejede dál, logicky alespoň do Telče a neobslouží tak ještě Slaviboř a Radkov?
Ale přátelé, vždyť žijeme v Absurdistánu a ten Velký Pěčín leží přece na pomezí Vysočiny a „Jižních Čech“. Tak jsem to slyšel zcela nedávno ve zpravodajství ČT. Dokonce se ani nenamáhali hovořit o Jihočeském kraji.
A tak: Velký Pěčín – konečná! Prosíme, vystupte si!

Jiří Albrecht

Autor: Jiří Albrecht

Sdílet na

Komentovat