Podporujeme Jemnické v boji o zachování železnice

V roce 1896 se sešlo na novém jemnickém nádraží mnoho lidí z města i okolí, aby s nadšením přivítali první vlak. Přítomen byl také jemnický starosta Josef Augusta, ale i jiní významní muži tehdejší jihozápadní Moravy, kteří se o výstavbu místní železnice zasloužili. A lokálka od toho roku poctivě a nepřetržitě sloužila v časech dobrých i zlých. Ještě po druhé světové válce se vážně uvažovalo o prodloužení tratě do Dačic. Tak vážně, že celá trasa dráhy byla v terénu vykolíkována. Ještě dnes na to mnozí pamětníci vzpomínají. V roce 1948 se však zásadně změnily politické poměry a roku 1949 byla zrušena země Moravskoslezská, která byla schopna železnici prosadit a její vybudování zafinancovat. Výstavba 14 km dlouhé spojovací dráhy byla sice oficiálně „odložena“, ale nově vzniklý Jihlavský kraj (tehdy ještě s okresem Dačice) nebyl schopen výstavbu zajistit, neboť finanční náklady na stavbu převyšovaly jeho možnosti. Sen o zřízení železnice, která by výrazně pomohla odstrčenému koutu jihozápadní Moravy, byl pryč. Rozplynul se. I tak lidé po dlouhá další léta doufali, že se situace změní. V podstatě však čekali na zázrak.
Další ránu dostal nejzápadnější kout Moravy roku 1960, kdy byla nejen vzdáleností blízká moravská města Jemnice a Dačice oddělena od sebe krajskou hranicí.
Po pádu totalitního režimu žádalo právem zdejší obyvatelstvo rychlou a radikální nápravu, ale nakonec se lidé dočkali pouze znovuobnovení nechtěného, drahého a neosvědčeného krajského zřízení s tím, že nesmyslné krajské územní celky tentokrát získaly jakousi podivnou „samosprávu“. Ovšem kuriózní bez potřebného kapitálu a ve stylu: vlk se nasytil a koza zůstala celá. Tento hrůzný nesmysl přivedl obě města s okolím k úpadku, který se logicky musel za takového stavu rychle dostavit. Úbytek obyvatel z oblasti „území nikoho“ nevěstí nic dobrého. Nejhorším důsledkem, ale zároveň také zdrojem dalších závažných problémů, je bezesporu pád bývalé okresní nemocnice v Dačicích, který se stal katastrofou i pro Jemnici s celým svým spádovým okolím. Vinu nese jednoznačně současný stát a jeho jen málo funkční kraje, sotva schopné postarat se o „svůj“ majetek, natož pak o potřeby vlastních obyvatel v odlehlejších částech území. Takové vnucené nám územně správní celky, usilující jen a pouze o své přežití, nemají právo na budoucnost! My nehodláme odcházet za lepším, my chceme dále žít v kraji našich předků! A proto tomuto dílu odborníků z Kocourkova pomůžeme do hrobu stejně tak, jako podivný krajský hybrid pohřbil 114 let starou železniční trať Moravské Budějovice – Jemnice. Ale bez pocty!
Dne 31. 12. 2010 jemnické nádraží zaplnil dav lidí. Jemničtí v čele se svým starostou se přišli rozloučit s posledním vlakem. Projevit tak úctu i poděkování svým předkům, kteří bojovali a vybojovali. Ale také náznak neúcty. Neúctu a pohrdání těm, kteří svým zvláštním stylem hospodaření ničí… A jistě právě těmto podivným „hospodářům“ patřilo symbolické žehnání záchodovou štětkou! Když lidmi přeplněná souprava o dvou motorových vozech zahoukala v polích za Jemnicí, nádraží osiřelo. Tak, jako ještě nikdy…
Zdánlivě prohraný boj však Jemničtí se svým starostou Miloslavem Nevěčným nevzdávají. A my, dačičtí Moravané, stojíme za nimi!
Jiří Albrecht

Autor: Jiří Albrecht

Sdílet na

Trackbacks/Pingbacks

 1. gay chat rouetee - gay chat websites https://gaymanchatrooms.com/
 2. custom papers for college - what is the best paper writing service https://term-paper-help.org/
 3. write my thesis paper - do my college paper https://sociologypapershelp.com/
 4. buy papers online for college - pay for paper https://uktermpaperwriters.com/
 5. help me write a paper - do my paper https://paperwritinghq.com/
 6. do my papers - need help writing a paper https://writepapersformoney.com/
 7. write my apa paper - writer paper https://write-my-paper-for-me.org/
 8. paper writers for college - writer paper https://top100custompapernapkins.com/
 9. buy writing paper - custom college paper https://researchpaperswriting.org/
 10. professional paper writer - buying college papers https://cheapcustompaper.org/
 11. custom paper service - custom papers online https://writingpaperservice.net/
 12. paper writers - customized paper https://buyessaypaperz.com/
 13. write my sociology paper - where can you buy resume paper https://mypaperwritinghelp.com/
 14. paper writing website - buy a philosophy paper https://writemypaperquick.com/
 15. pay to do paper - writing services for college papers https://essaybuypaper.com/
 16. need help writing my paper - paper helper https://papercranewritingservices.com/
 17. write my paper college - papers writing help https://premiumpapershelp.com/
 18. buying college papers - where to buy resume paper https://ypaywallpapers.com/
 19. paper writing service superiorpapers - college paper service https://studentpaperhelp.com/

Komentovat